לימוד אותיות לילד העברי

cardboard-314507__340[1]

לימוד האותיות העבריות חשוב לקידומו של הילד. במדינה שבה רוב חומרי הקריאה מודפסים בעברית – כולל שילוט דרכים או מוצרים בסופרמרקט – חשוב שהילד ילמד לקרוא כבר בגיל צעיר. בעולם המודרני שלנו המתפתח במהירות, צריכים הילדים לשלוט בכל 27 הסימנים הגרפיים ולפרש אותם נכונה. אך כושר הלימוד משתנה בין ילד אחד למשנה – ישנם ילדים הקולטים במהירות את הקשר בין הניקוד, האות ולבין הצליל שהיא מייצגת, ואילו ילדים אחרים זקוקים לייעוץ מקצועי ולעזרה רבה יותר. לפיכך, אם הילד מתקשה בזכירת האותיות, מומלץ לבצע אבחון על ידי מאבחן דידקטי המומחה בתחום.

הסיבות לקשיי הקריאה

קיימות סיבות רבות לכך שהילד עשוי להתקשות בפעולת לימוד אותיות בעברית. אחת הסיבות לכך היא לקות ראיה. לעתים ההורים אינם מודעים לכך שהילד זקוק למשקפיים כדי לזהות נכונה את הצורה הגרפית של האות. בעיה זו נפתרת לאחר ביקור שגרתי אצל האופטומטריסט. מנגד, קיימת בעיה של עיבוד בלתי נכון של האות למוח. במקרה זה לילד יש ראייה תקינה, אך הצורה הגרפית של האות העוברת למוחו מעוותת. נוסף על כך, הילד עשוי להתקשות לזכור את הייצוג הגרפי של האות בגלל בעיה בזיכרון לטווח ארוך או לטווח הקצר. כמו כן, הילד עשוי להתקשות בזיהוי כיוונים (שמאל או ימין) ויתבלבל בין אותיות כמו ג' ו-ז' או ח' או כ'.

עוזרים לילדים ללמוד לקרוא בקלות

לימוד אותיות בעברית יכול להיות חוויה מהנה עבור הילד. ראשית, אם מאבחנים נכונה את לקות הלמידה שממנה סובל הילד, ניתן להתאים עבורו את שיטת הלימוד הטובה ביותר. שנית, ניתן ללמד את הילד לקרוא תוך שימוש במשחקים: משחקי קלפים וקוביות, משחקי קבוצות כמו רביעות, משחקים שיש בהם צבע ואשר יכולים לעורר מתח בקרב המשתתפים. כדאי להעדיף משחקי קופסה המתנהלים פנים מול פנים על פני משחקי מחשב. כמו כן, ניתן ללמד את הילד לקרוא בכל מקום – להרגיל אותו לקרוא את השלטים ברחוב, לתת לו למצוא לבד את תווית הממתק האהוב עליו או להעביר את זמן ההמתנה לרופא השיניים באמצעות קריאת ספר ילדים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *