התחדשות עירונית פינוי בינוי

התחדשות עירונית פינוי בינוי

התחדשות עירונית במסגרת התוכנית הממשלתית לפינוי בינוי מאפשרת לבעלי נכסים במבנים ישנים ליהנות לא רק מדירה חדשה וגדולה יותר, אלא גם מסביבת מגורים משודרגת ומשופרת. אז מה בדיוק אומרת תוכנית פינוי ובינוי ומי זכאי לה? הנה כל הפרטים.

מהי תוכנית פינוי בינוי?

ערים רבות בישראל מעוניינות לשפר את התשתיות, להגדיל את כמות התושבים ולאפשר סביבת חיים מודרנית באמצעות התחדשות עירונית תחת התוכנית של פינוי בינוי. למעשה, מדובר בהריסה ופינוי של הדיירים משכונות ישנות ובמקומן הקמה של שכונות חדשות, הכוללות לא רק מבנים רבי קומות ודירות מרווחות, אלא גם תשתיות מודרניות, מרחבים ירוקים, כבישים סלולים וכמובן מקומות חנייה ואף שטחים ציבוריים לרווחת התושבים. על מנת להוציא את התוכנית אל הפועל, כל רשות מקומית או עירייה מגדירה שטח אותו היא מעוניינת לפנות באמצעות התוכנית.

>>> אולי יעניין אתכם גם: "מגדילים" – פורטל חדשות ואקטואליה בתחום הנדל"ן
ן

כיצד פועל תהליך פינוי בינוי?

ישנם שני מסלולים בהם ניתן להוציא את התוכנית אל הפועל. המסלול הראשון הוא באמצעות העירייה, שהגדירה מראש את השטח אותו היא מעוניינת לחדש והמסלול השני הוא התארגנות עצמית של הדיירים באזורים בהם לפחות 24 יחידות דיור וקבלת אישור מהעירייה. לאחר שישנם האישורים והיתרים, מפנים בעלי הנכסים את הדירות שלהם לטובת מקום מגורים זמני, עד אשר הבנייה מושלמת. בסופו של התהליך, מקבלים בעלי הנכסים דירות גדולות יותר, הכוללות מעלית, חנייה, מרפסת וכמובן פיתוח סביבתי.

מהם התמריצים לביצוע התוכנית?

היתרון העצום הגלום בתוכנית פינוי בינוי הינו בניצול של השטח הקיים לטובת מבנים מודרניים ושכונות חדשות. במקום מבנים טוריים וישנים, מתקבלת שכונה חדישה של רבי קומות, כך שערך הנכס עולה בעשרות אחוזים. בעלי הנכסים למעשה לא משלמים דבר לטובת הדירה החדשה, אלא רק מפנים את דירתם הישנה למספר חודשי הבנייה ועד להשלמת המבנה החדשה – וכל זאת, מבלי לשלם גם היתרים או מס שבח. יזמי הבנייה בתמורה לבניית השכונה החדשה, נהנים מאזורי ביקוש ומבנייה רוויה המאפשרת להם למכור את הדירות החדשות שנוספו לכל מבנה ובכך נוצר כיסוי כלכלי מלא לתוכנית, בעוד העיר נהנית מהתחדשות עירונית.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *