חברות בניה: 3 פרמטרים שיש להסתכל עליהם

חברות בניה

חברות בניה ותיקות רבות בישראל פועלות במקצועיות רבה בתחומי הנדל"ן השונים ומבצעות פרויקטים ייחודיים ומוצלחים . בשנים האחרונות הוקמו בארץ חברות בניה רבות, מצד שני היו גם חברות בניה שקרסו, בעיקר מסיבות פיננסיות או עקב אי יכולות לעמוד בסטנדרטים הקפדניים שנקבעו בענפי הבניה השונים.

לפני שיתופי פעולה עסקיים, רכישת דירה מחברת בניה מסוימת או גיוס חברת בניה למיזם, חייבים לבצע בדיקות מקיפות על חברת הבניה כדי לוודא שמרב הסיכויים הם שהחברה תתחיל את הפרויקט וגם תסיים אותו.

הפרמטרים המרכזיים החשובים ביותר לבדיקה הם, איתנותה הפיננסית של החברה, פרויקטים קודמים שביצעה ואישורי הבניה הקיימים ברשותה.

איתנות פיננסית

חברת בניה בעלת רקורד של מיזמי בניה שבהם בוצע ניהול מסודר של מהלך הבניה, תחשיבים כלכליים נכונים ומכירה או השכרה של הדירות או המשרדים, בנתה לעצמה גם חוסן פיננסי המאפשר לה להמשיך ולבצע פרויקטים נוספים באמצעות ההון העצמי שלה . החוסן הכלכלי מתבטא הן במצב הכספי בחשבונות הבנקים של החברה, הן בחוות הדעת הפיננסיות עליה ברשומות כמו bdi  ו – b  & d, ובמסגרות האשראי שלה.

חברת בניה המקבלת את אישורו של הבנק לקבלת ליווי בנקאי לצורך מימון פרויקט, לאחר שהועבר לבנק כל המידע המפורט על אופיו של המיזם כולל חוזים חתומים לרכישת או השכרת נכסים בו, יכולה לצאת לדרך ולהתחיל את הבניה.

חברה איתנה פיננסית היא בעלת במסוגלות להפיק ערבויות מתאימות לרוכשי הנכסים.

פרויקטים קודמים

יזם הבוחר חברת בניה, בודק לעומק את התנהלותה בפרויקטים קודמים כדי לקבל החלטה אם לבחור בה כקבלן המבצע. הבדיקה המקיפה כוללת מידע על המקצועיות, המיומנות, הידע והניסיון של מנהליה ועובדיה, אופן תכנון וניהול פרויקטים בהיבטים הנדסיים ומקצועיים, הקפדה על פרטים, אחריות מקצועית, שימוש בחומרי גלם איכותיים, טיב העבודה, הקפדה על כללי בטיחות, פיקוח על עבודתם של קבלני המשנה בהתאם לתכניות שאושרו ונושאים אקוטיים נוספים.

בתחום הבניה קיימים סוגים שונים של פרויקטים, כמו למשל התחדשות עירונית ובדרך כלל חברות בניה מתמחות בתחומים ספציפיים ועל פי ידע זה הם רשומים ברשם הקבלנים המסווג אותם על פי סוג הפרויקטים והיקפיהם הכספיים . כך חברה שעוסקת לדוגמה בבניה למגורים לא תעסוק בבניית גשרים או בחציבת מנהרות .

כמו כן, נבדקת עמידתה של חברת הבניה בלוחות הזמנים שנקבעו בהסכמים, אם עשו כל שניתן כדי לא לחרוג בביצועם של השלבים השונים כך שהפרויקט כולו יסתיים במועד או שהיו בעיות אקוטיות שלא נפתרו במהלך העבודה עקב עיכובים שונים של חברת הבניה, חוסר בכוח אדם מקצועי או בכלים הנדסיים וכך הפרויקט נמסר באיחור רב .

לפני בחירת של חברת בניה, חשוב לקבל עליה המלצות או דיס המלצות מגורמים שעבדו מולה בפרויקטים קודמים, אם קיימת שקיפות מלאה בהליכי העבודה, אם התגלו מקרי רשלנות ואם כן את פרטיהם. הוגנות והגינות בהתנהלותה השוטפת של חברת הבניה במיזמי נדל"ן שונים שביצעה. 

אישורי בניה

חברת בניה אינה מורשית למכור נכסים או להתחיל בבניית הפרויקט בפועל, רק לאחר שהוועדה המקומית אישרה את מלוא התכניות המפורטות של הבניין . תכניות הנדסיות של יסודות הבניין, מבנה הגג, תכניות מפורטות של חשמל, אינסטלציה, נראות הריצוף ועוד.

חברת בניה שלא קיבלה עדיין את היתרי הבנייה, מתנהלת מול הוועדה, מבצעת תיקונים של התכניות על פי הדרישות עד קבלת מלוא האישורים הנחוצים.

לקוח המעוניין לרכוש נכס למגורים, למסחר או למשרד חייב לוודא כי התכניות קיבלו אישור בר תוקף כדי לא לחתום על עסקה שעלולה לא להתממש ובכך שם את כספו על קרן הצבי.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *