תזונה מגוונת

תזונה מגוונת

האם אנחנו יכולים לאכול את אותן הארוחות כל יום? באופן עקרוני, כן, אך בתזונה מאוזנת קיימים יתרונות בריאותיים משמעותיים. אמנם, אבותינו הקדמונים שגשגו על דיאטה מוגבלת, אשר ככל הנראה כללה סוג אחד של חלבון, סוג אחד של דגן ומבחר מצומצם של פירות וירקות עונתיים. אך, למרות הפיתוי לצמצם את המגוון ולמחזר את אותה הארוחה, תזונה מגוונת יותר מבטיחה כי אנו מכסים את כל הצרכים התזונתיים הבסיסיים של הגוף.

קבוצות המזונות השונות מכילות סוגים שונים של רכיבי תזונה. למשל, פלפלים ירוקים הם מקור מצוין לויטמין C, אך אין בהם כמות מספקת של ויטמין A. פירות וירקות מכילים נוגדי חמצון, אגוזים וזרעים מספקים שומן, דגנים וקטניות מספקים מינרלים, וכו'. במקום לנסות לשנן אילו מזונות מכילים אילו רכיבים תזונתיים, קל יותר לכוון לתזונה מגוונת, המכילה, פחות או יותר, את כל הרכיבים הדרושים לגוף.

 

לאכילה מגוונת יש גם חסרונות. בשנים האחרונות נעשו מחקרים הבודקים את הקשר בין תזונה מגוונת להשמנה. נמצא, כי כאשר הצלחת שלנו מלאה בסוגים שונים של מזון, אנו נוטים לאכול יותר ממה שהגוף שלנו מבקש, גם כאשר אנו מרגישים מלאים. כך, למשל, כאשר אנו מרגישים שבעים לאחר אכילת מנת סטייק, כאשר תוגש עוגה לשולחן סביר שנרגיש שיש לנו מקום לחתיכה. המשמעות היא, שצלחת המלאה בסוגים שונים של מזון עלולה לדחות את תחושת השובע.

 

הפתרון המאוזן לתזונה מגוונת אשר בה לא צורכים יותר קלוריות מן הדרוש הוא לחלק את הצלחת כך שמלכתחילה לא תהיה כמות גדולה מדי של קלוריות בכל ארוחה. לשם כך ניתן לשים דגש על כמות גדולה של ירקות בכל ארוחה, איתם אפשר לגוון, להוסיף מנת חלבון דלת שומן ומנת דגנים מלאים בכמות קטנה, להפחית בשימוש ברטבים שונים הדוחים את תחושת השובע, ולחלק נשנושי פירות ואגוזים על פני היום. כדי לוודא שאנו מקבלים רכיבים מסוימים אשר נמצאים רק בסוגים מסוימים של מזונות, למשל, חומצות שומן כגון אומגה-3, ניתן להחליט שפעמיים בשבוע אנו אוכלים מנת דג. כך נוודא שאנו מקבלים את כל הרכיבים התזונתיים הדרושים לנו, מבלי להגזים בצריכת הקלוריות.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *