Home / בריאות ורפואה / תביעת רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית

לצד העובדה שהתרחשה טעות רפואית, טעות שהובילה לנזק מהותי מבלי שיכולנו לשלוט על הנעשה, הרי שטוב לדעת שלפחות בשלב השני השליטה בידיים שלנו – של הצד שנפגע. הצד שנפגע יכול להחליט לתבוע ואף לקבל סכומי פיצוי הולמים. מכאן שגם אם לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור, עדיין ניתן להשיב מלחמה, לדרוש צדק, לגרום לגורמים הרפואיים להיות ערים לטעויות שלהם וחשוב לא פחות – להצליח למנוע את המקרה הבא.


תוהים האם לצאת למשפט? תבחנו 4 שאלות!

לפני שמקבלים החלטה להגיש תביעת רשלנות רפואית, יש לעצור ולבחון 4 שאלות: האם התרחשה רשלנות רפואית, האם נגרם נזק ממשי, האם קיים קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק וכמובן שיש להעלות את השאלה האם הגשת התביעה תתגלה ככדאית, וזאת כי גם אם לעורך הדין אין לשלם כאשר יוצאים מופסדים, הרי שעדיין יש לשלם לרופא מומחה ועדיין יש לשלם אגרות בית משפט. על מנת לקבל תשובה מושכלת עבור כל אחת מהשאלות, מראש יש לפנות אל עורך דין שמתמחה בתחום ולגלגל בפניו את פרטי המקרה. עוד נציין שמרגיע לדעת שעורכי הדין אינם מונעים מתאוות בצע, ולו כי הם מרוויחים את שכרם רק כאשר הלקוח יוצא מורווח, ואף בצורת נגזרת מסך הפיצוי.


11 טיפים שיסייעו לכם בהליך התביעה

תהליך הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית אינו קצר או נעים, ועל כן אם אפשר לייעל אותו, מוטב לנצל כל טיפ שניתן למצוא בנושא. להלן 11 טיפים שגם לכם עשויים לסייע:

 1. התיק הרפואי שלכם שייך לכם ועל כן זכויות החולה מאפשרות לקבל אותו (או העתק שלו) ללא שום הליך מיוחד ובתוך פרק זמן סביר. אם נתקלים בבעיה, פנייה לעורך דין שבקיא בנושא תסגור עבורכם את הפינה.
 2. כאשר אוספים תיעוד רפואי, יש לוודא שהשגתם את סך החומר שנוגע לתקופה המדוברת, כך שאין להסתפק בתיעוד ממוחשב, או רק בסיכום המחלה. כל הפנייה ורישום ידני נחשב ועשוי להיות משמעותי!
 3. בעת בחירה של מומחה רפואי, יש לוודא שהוא מנוסה בנישה הספציפית ושיש לו ידע בכתיבת חוות דעת. מתקשים למצוא כזה? היעזרו בעורך דין.
 4. אל תחסכו בבחירת רופא מומחה ותוודאו מראש שהוא יודע לעמוד איתן מול חקירה צולבת של מוסד ממומן, כגון בית חולים.
 5. לעיתים עדיף שגוף מוסמך שאינו הרופא המומחה יכתוב את חוות הדעת, כיוון שלאופי הניסוח יש משמעות מכרעת בבית המשפט. בנוסף, חשוב שהלקוח יעבור על העדות בעצמו, ולו כי הוא מכיר את פרטי המקרה באופן הטוב ביותר.
 6. אין למהר להכריע איזה גוף תובעים, גם אם תחילה נראה שאין מקום להתלבטות.
 7. יש מקרים שאינם מצדיקים יציאה למשפט, אלא עדיף לסגור אותם מראש מול חברת הביטוח/המוסד הרפואי.
 8. הליך תיאום ציפיות מול עורך הדין חשוב ביותר.
 9. יש לספק לעורך הדין כמה שיותר מידע, על מנת שחיזוי ערך הפיצוי יהיה מציאותי.
 10. קחו בחשבון שלכל מילה של הלקוח יש משקל רב, ואף איכות שיתוף הפעולה עם עורך הדין גם כן משפיעה באופן ישיר על טיב התביעה.
 11. על הלקוח להפגין אורך רוח ולסמוך על עורך דינו.


מודעות מוגברת

כיום המודעות בנושא הרבה יותר גדולה מבעבר, כך שבין היתר יש הרבה יותר ייצוג מקצועי. מכאן שאם חושדים שהמקרה הפרטי שלכם נכנס למשוואה תפעלו בהקדם – השיגו עזרה מקצועית, תבחנו כדאיות כלכלית ותדרשו את שמגיע לכם!

About rachel

rachelirub@gmail.com'

Check Also

פוסט טראומה בצבא

איך מתמודדים מול צה"ל עם פוסט טראומה?

חשיפה לאירועים פיזיולוגים ונפשיים במהלך הצבא הוא דבר שכיח במיוחד, בעיקר אצל לוחמים אולם גם ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.