הכירו את שיטת תרפי מאת ד"ר קובי שגיא

שיטת תרפי מאת ד

הרטבה בלילה נחשבת לבעיה כאשר הילדים מגיעים לגיל 4. בגיל זה ההרטבה בלילה נפוצה בקרב כ-25 אחוזים מהילדים ופוחתת ל-15% בגיל 6. כאשר הילד איננו מפסיק להרטיב במיטה באופן טבעי לאחר גיל 4 הדבר יכול להעיק רבות על ההורים ולהוריד מהדימוי העצמי של הילד בפני עצמו. הורים רבים מנסים לטפל בבעיית ההרטבה בעצמם ומנסים מגוון דרכים כמו פעולות ענישה כלפי הילד, מניעת שתיית נוזלים לפני השינה, הקמת הילד בכל לילה לצורך הליכה לשירותים ועוד. לשיטות אלו בעיות רבות משום שהן אינן מטפלות במוקד הבעיה. כאשר ההורים מקימים את הילד כל לילה מהשינה בשביל שילך להתפנות, ההורים בעצם מסירים אחריות מין הילד וכאשר ההורים מונעים מהילד שתיית נוזלים טרם השינה, הילד לא לומד ומתרגל לשינה עם שלפוחית מלאה. במעל ל-70% מהמקרים, גורם ההרטבה בלילה הינו תפקוד לקוי או חוסר תפקוד עקב אי למידה של מנגנוני האיפוק.

שיטת תרפי (Therapee)

טיפול תרפי פותח על ידי ד"ר טל שגיא וד"ר קובי שגיא שהינם מומחים לטיפול בהרטבה. כאמור, במעל ל-70% מהמקרים, הגורם לתופעת ההרטבה בלילה איננו פסיכולוגי או פיזי אלא נגרם כתוצאה מחוסר לימוד של מנגנוני האיפוק. בשיטת תרפי, המטרה הינה ללמד ולהטמיע את היכולת להשתמש במנגנוני האיפוק באופן טבעי אצל הילדים על מנת שמצב זה יישמר לאורך כל ימי חייהם.

מכשיר הפיפימון כחלק מהשיטה

בשיטה זו עושים שימוש במכשיר אלקטרוני מתקדם הנקרא פיפימון ובתוכנת תרפי. מכשיר הפיפימון מורכב משני חלקים, אזור בקרה וסדינים חיישניים. חלק מהתהליך מתבצע בכך שהחיישנים (אשר הילד לא בא איתם במגע אלא דרך הסדינים) מזהים את טיפת ההרטבה הראשונה בלילה ובעת זו המכשיר מתחיל לצפצף. המטרה הינה שהילד יתעורר מהצפצוף וילך להתפנות ובמידה והילד ישן עמוק ואיננו מתעורר, ההורים מודרכים להעיר את הילד על מנת שיתפנה. בעת שתהליך זה חוזר על עצמו בכל לילה שבו ישנה הרטבה, מתקשרת חוויית ההרטבה עם צלצול הפעמון וההתעוררות הלא נעימה והילד מתחיל לפתח את מנגנון האיפוק בו הוא מכווץ את סוגר השלפוחית או מתעורר מעצמו על מנת להתפנות.

תוכנת תרפי מרכיב חשוב בשיטה

כאמור, השימוש במכשיר הפיפימון כשלעצמו איננו מספיק ומסיבה זו ישנה גם תוכנת התרפי. תוכנה זו פותחה במשך זמן רב ויש בתוכה את כל הפרופילים האפשריים של המטופלים בבעיית ההרטבה. על ידי הזנת התוכנה בנתונים התוכנה מבצעת ניתוחים סטטיסטיים ובעצם מחליפה את הצורך במטפל צמוד. בזכות השימוש בתוכנה זו, אנשים רבים ברחבי העולם יכולים לקבל עזרה בטיפול בבעיית ההרטבה מבלי להצטרך להגיע לקליניקה (או להזמין את המטפל לביתם) ויכולים לבצע מעקב והתקדמות בטיפול גם באופן עצמאי.

יתרונות שיטת תרפי אל מול שיטות אחרות

ישנן כמה שיטות לטיפול בבעיית ההרטבה כאשר לכל אחת מהן היתרונות שלה. ישנו הטיפול התרופתי שאמנם מספק תוצאות מהירות יותר אך ייתכן שבעת הפסקת השימוש בתרופות תחזור הבעיה וכך בעצם רק נדחה מועד הטיפול בהרטבה. יחד עם זאת, במידה והילד או האדם צריך לישון לילה אחד במקום שאינו ביתו ומעוניין בלילה יבש, שימוש בתרופות באופן חד פעמי יכול להועיל. שיטות המשתמשות אך ורק בטיפולי תרפיה יכולות להועיל בעיקר במקרים בהם הגורם להרטבה הינו פסיכולוגי. היתרונות שבשיטת תרפי הינן שהיא מאפשרת הטמעה של הרגלי השינה היבשה באופן קבוע. בנוסף, שיטת תרפי בקליניקה או בהזמנת ד"ר קובי שגיא ו\או ד"ר טל שגיא לביתכם, משלבת טיפולי תרפיה פנים מול פנים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *