מעונות מגורים או השכרת דירה? מה עדיף לסטודנטים היום

מעונות מגורים

מסתבר שהבחירות של הסטודנט אינן נגמרות בבחירת המקצוע, אלא גם ממשיכות ומתייחסות לאופי המגורים, כאשר הרבה פעמים אין מדובר בעניין של בחירה, אלא במציאות שנכפתה, ועל כן מוטב לסגור מקום מגורים כמה שיותר מוקדם, וזאת בכדי למנוע פשרה שאינה רצויה. אז מהיכן מתחילים? מבינים מה קיים ומה עדיף – להלן התשובה המלאה:

בעיה לצד פתרון

ראשית נציין שלא לכולם יש מקום במעונות ואף לא לחצי מכמות הסטודנטים, ומקביל קיים מחסור בדירות קטנות להשכרה, עובדה שמובילה לדירות שותפים די יקרות. עוד נציין שככול שמדובר בדירה שיותר סמוכה למוסד הלימודי, כך סביר שהמחיר שלה יהיה יותר יקר, ובנוסף יש להבדיל בין דירה שמצויה במרכז הארץ לבין דירה שמצויה בפריפריה. לאור הדברים סטודנטים רבים מעדיפים פתרונות דיור שמיועדים לסטודנטים, ממש כפי שמציעה עמותת איילים, עמותה שלאורך השנים הקימה כ22 כפרי סטודנטים, מקריית שמונה ועד הנגב.

מגורים מוזלים לצד ערך מוסף

ציינו את "עמותת איילים" ועל כן נרחיב עליה במעט, ולו כי מדובר בדוגמה אידאלית כפתרון ביניים. בין היתר העמותה מבקשת ליישב את הנגב והגליל לצד פעילות קהילתית, באמצעות כפרי סטודנטים מוצלחים שהעמותה הקימה ומקימה, באמצעות כפרי סטודנטים שמציעים דיור מוזל – בתמורה לפעילות חברתית וקהילתית. כיום השאיפה של העמותה ממשיכה לכוון לעבר יישוב הפריפריה ועל כן היא עומלת רבות על הקמתן של מאות דירות להשכרה (מדרום ועד צפון), כאשר היא מצליחה להגשים את החזון באמצעות מימון משמעותי של גופים מוסדיים.   

הפלוס והמינוס של מעונות

מדוע סטודנטים רבים עטים על הפתרון שמציעים המעונות? כיוון שלרוב המרחב יותר גדול, המיקום יותר קרוב למוסד הלימודי, הסיטואציה מבטיחה חיי חברה עשירים והמחיר נחשב נמוך. מצד שני, לא ניתן לבחור את החברים לדירה, לא לכולם מתאימה ההמולה ולא לכולם מתאים להישאר קרובים למוקד הלימודי.

הפלוס והמינוס של דירה להשכרה

הפלוס של דירה להשכרה טמון בבחירת השותפים ובבחירת המיקום הרצוי, אך מצד שני לא קל להתקבל לדירה שכבר מצויים בה שותפים, המחיר נחשב גבוה, המיקום מצריך שימוש בתחבורה ציבורית ואין מגוון אנשים שניתן להתחבר עמם. עוד נציין שהרבה פעמים רצוי לחפש דירה ריקה ואת השותפים לאתר בעצמכם.

אופציות נוספות

  • כפר סטודנטים

אופציה נוספת היא חבירה לכפר סטודנטים. במה מדובר? ממש כפי שעמותת איילים הקימה כ22 כפרי סטודנטים, כך ניתן למצוא כפרים נוספים ברחבי הארץ. מדובר בדירת שותפים שמציעה דמי שכירות מאוד נמוכים, כאשר בתמורה הסטודנט מחויב להעניק שעות התנדבות (במסגרת יעדי העמותה), כך שבין היתר כפר הסטודנטים משלב ערך מוסף, ערך של עשייה ותרומה לקהילה. מכאן שאופציה זו אידאלית כל עוד מחפשים מעבר, לחסוך, להיות חלק משלם ולהפוך את התקופה הסטודנטיאלית למאוד משמעותית.

  • "כאן גרים"

עוד אופציה מיוחסת לפרויקט "כאן גרים", אופציה שמפעיל המשרד לשווין חברתי והתאחדות הסטודנטים. הפרויקט משלב בין צרכי הסטודנט לצרכי האדם המבוגר. הסטודנט זוכה במגורים ללא עלות ובמלגה שנתית נאה ובתמורה הוא מבלה עם בעל הדירה כ5 שעות שבועיות, כך ששני הצדדים יוצאים מורווחים.

שנסכם?

אם רק פותחים את הראש, ניתן למצוא מגוון אופציות. בנקודה זו כל אחד צריך לשאול את עצמו מה חשוב לו, מה מניע אותו, אלו ערכים הוא מבקש לשלב, כמה ביכולתו לשלם, עד כמה חשובים לו חיי חברה וכדומה, משמע ההחלטה הינה אישית, ולצד העובדה שלרוב מעונות סטודנטים כן יותר זולים, עדיין לא חסרים יתרונות מהותיים בדירות להשכרה, במיוחד אם מדובר באופציה מעט יותר רחבה, ממש כפי שעמותת איילים מציעה.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *