בית בד

בית בד

בית בד הינו מקום הייצור של שמן הזית. מדובר כנראה על אחד התהליכים העתיקים ביותר בעולם, היות וישנם ממצאים המראים כי גם לפני למעלה מאלפיים שנה, ניתן היה למצוא בתי בד שהפיקו שמן זית איכותי וטהור. עם השנים השיטה אומנם שודרגה מעט, אך בבסיס שלה מדובר על אותה השיטה המסורתית ששימשה את האנשים שחיו כאן לפני אלפי שנים. התהליך מתחיל כמובן במסיק הזיתים, כאשר יש לשים לב שאוספים אך ורק את הזיתים הבשלים ביותר. זיתים שאינם בשלים אינם מתאימים להפקת שמן. כמובן שהזיתים שנאספו צריכים לעבור בצורה מידית לבית הבד, היות וכל עיכוב בדרך יכול לפגום באיכות השמן. היום רוב בתי הבד עובדים בשיטות מודרניות יותר, אשר מאשרות להפיק את שמן הזית באמצעות כבישה קרה, ללא שום צורך בהעלאת הטמפרטורה שפוגמת באיכות השמן.

בית בד – כל מה שרציתם לדעת על התהליכים שמתרחשים בו

כאמור, היום רוב בתי הבד פועלים בשיטות מודרניות יותר, המבוססות על כבישה קרה. הכוונה היא להפקת השמן באמצעות לחיצה מכנית על הזיתים, דבר שמאפשר לייצר את השמן האיכותי ביותר. שיטות אחרות לעומת זאת, מאפשרות לייצר כמות שמן גדולה יותר, אך השמן עצמו יהיה פחות איכותי בגלל תהליכי החימום או תהליכי החדרת המים שהוא עובר בדרך. אך רק בתהליך של כבישה קרה, כל הערכים התזונתיים נשמרים והשמן נחשב לבריא יותר. בעבר תהליך הכבישה התבצע באמצעות בהמות שסובבו את האבנים, או לחילופין כתוצאה משימוש בגורמי הטבע – מים, רוח וכדומה. היום התהליך מתבצע בצורה טכנולוגית יותר, כך שאין צורך להסתמך על גורמי הטבע ואין צורך להשתמש בבהמות. לאחר ייצור השמן, הוא מועבר לאחסון במכלי נירוסטה מיוחדים, שמצליחים לשמור על כל הערכים שלו ללא שום שינוי משמעותי.

לסיכום, בית בד נחשב לאחד המקומות שהכי מעניין לבקר בהם עם הילדים ועם כל המשפחה. מדובר על חלק מהותי מההיסטוריה האנושית, היות ואנשים ייצרו שמן זית כבר בתקופת התנ"ך. לכן מומלץ לנצל את ימי החופש, לקחת את הילדים ולנסוע איתם לחוויה בלתי נשכחת.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *