מהו מענק פטירה ולמי הוא מגיע?

מענק פטירה

כשאדם קרוב מת, זה תמיד דבר כואב, דבר שקשה להתמודד איתו. בוודאי אם הוא צעיר וכן אם הוא מבוגר. הקושי הוא רגשי אך הוא גם נובע מהעובדה שכל העוול נופל על מי שנשאר בחיים. לשם כך ביטוח לאומי מעניק מענק פטירה.

מה זה מענק פטירה ואיך אפשר להשתמש בו?

מענק פטירה מוענק לבן או בת זוג של הנפטר/ת, בהנחה ועד תהליך הפטירה הוא קיבל קצבאות כגון, קצבת אזרח ותיק, הבטחת הכנסה, נכות, שירותים מיוחדים, נפגע עבודה או קצבה אחרת. במקרים ואין בן או בת זוג, אשר הקצבה מועברת לילדים, בתנאי שהם מוגדרים על פי החוק. המענק מאפשר בין היתר, לרכוש דרך קבלני מצבות, מצבה לנפטר או לנפטרת וכמובן גם לשימושים רבים אחרים.

מענק פטירה מוענק באופן חד פעמי, אוטומטי ברגע שבן המשפחה נפטר. מי שלא מקבל אותו, מסיבה כזו או אחרת וחושב שמגיע לו מענק, הרי שהוא יכול להגיש תביעה לביטוח לאומי בדרישה לקבל אותו.

צריך לציין, נכון שזה אולי נשמע לא רגיש להתעסק בדברים כספיים אחרי מות אדם קרוב, אך הרבה פעמים יש לכך חשיבות גדולה. לא רק בשביל שיהיה ניתן לרכוש מצבה או כל דבר אחר עבורו, אלא גם לדברים בסיסיים, קיומיים, בוודאי אם מדובר במשפחה קשת יום או במשפחה שאיבדה זה עתה את המפרנס או המפרנסת העיקריים.

מה מוגדר כמקרה מיוחד?

ישנם מקרים שביטוח לאומי תופס כמיוחדים. למשל, אם שני בני הזוג נפטרים תוך זמן קצר, אז ביטוח לאומי יפעל בצורה שונה, כנ"ל לגבי מקרים בהם נפטר בן או בת זוג, לאדם שמקבל השלמת הכנסה וקצבת אזרח ותיק. במקרה כזה, המענק יועבר באופן מיידי, ואין צורך לפנות לביטוח לאומי.

צריך להדגיש, מענק פטירה לבדו, איננו מספיק בהכרח לרכישת מצבה מפוארת, שכן מדובר של אלפי שקלים בודדים (המענק), אך עם זאת, הוא בהחלט יכול להספיק לרכישת מצבה, ואפשר גם בעתיד, במידה ויתאפשר, לשנות את סוג המצבה, לשפץ ולשדרג אותה בהתאם ליכולות הכלכליות שעומדות בפנינו.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *