כיצד לבחור מוסד לימודים אקדמי?

יש הרבה שיקולים שכדאי להתייחס אליהם כאשר בוחרים מוסד לימודים אקדמי. בין היתר רצוי להביא בחשבון את אופי הלימודים, את המטרות האישיות וכמובן את הנושא הכלכלי ואת שכר הלימוד

צעירים רבים מתלבטים באיזה מוסד אקדמי ללמוד. האפשרויות העיקריות הן מכללה או אוניברסיטה, כאשר לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות אחרים. באופן עקרוני, אוניברסיטה נחשבת יוקרתית יותר ועלות שכר הלימוד בה נמוכה. לעומת זאת, מכללה היא המקום הנכון ללמוד בו תחומים מעשיים. אוניברסיטה מתמקדת במחקר ובידע תיאורטי, בעוד מכללה היא מוסד נוח למפגשים פרקטיים וצבירת ניסיון תעסוקתי.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, המקום שממנו מקבלים את התואר הרבה פחות חשוב מהידע האישי של הסטודנט. אי אפשר להשיג יתרון בשוק העבודה בלי לגלות ערך מוסף. סטודנט שישקיע זמן, ילמד היטב וינצל את הכלים הניתנים לו על מנת לפתח את עצמו יוכל להשתלב במהירות בשוק העבודה. לחילופין, גם סטודנט שישקיע מאות אלפי שקלים על לימודים במכללה כביכול יוקרתית עלול למצוא את עצמו בלשכת האבטלה כל עוד הוא לא יבצע את ההתאמות הנדרשות.

מה הקשר בין אופי הלימודים לבין המוסד?

אחד השיקולים החשובים לבחירת מוסד לימודים אקדמי הוא אופי הלימודים עצמם. בתחום של לימודי חינוך למשל קיימות מכללות כמו סמינר הקיבוצים, שבהן קיים תואר אקדמי בחינוך שאינו בא על חשבון הפן המעשי. לסמינר הקיבוצים גם יתרון שבא לידי ביטוי בסגל הוראה בעל ניסיון, צוות מרצים מגוון ועוד.

גם בתחום התקשורת יש יתרון מובנה למכללות. באוניברסיטה מתמקדים ברקע תיאורטי ללימודי תקשורת ובגישות ביקורתיות לניתוח טקסטים תקשורתיים, בעוד במכללה משקיעים בהקמת אולפנים וימי צילום. לעומת זאת, בתחום המדעים קיים מצב הפוך כי באוניברסיטה יש יותר משאבים למחקר. המשאבים תורמים בתחומי המדע השונים ולרוב יהיה כדאי יותר ללמוד אותם דווקא שם.

מטרות אישיות ושכר לימוד אמיתי

עוד שיקול קריטי לבחירת מסלול לימודים הוא המטרות האישיות. מי שרוצה להשתלב בשוק העבודה בשלב מוקדם יעדיף מכללה, כי ברוב המקומות יש אפשרות לתקופת סטאז' כחלק ממסלול הלימודים. מנגד, סטודנטים שרואים את עצמם עוסקים במחקר יצטרכו להתחיל את התואר הראשון באוניברסיטה, על מנת להשיג דריסת רגל ולפתח קשרים רלוונטיים עם בעלי משרות.

לבסוף יש להביא בחשבון את שכר הלימוד האמיתי של לימודים במוסדות שונים. הטעות הנפוצה היא להסתכל רק על השורה התחתונה של שכר הלימוד, בעוד בפועל הוא מושפע גם מכמות ימי הלימודים, מפיזור השעות לאורך השבוע ומהמרחק בין האוניברסיטה או המכללה לבין הבית.

סטודנטים צריכים להכניס למערכת השיקולים את עלויות התחבורה ואת ימי העבודה שהם מפסידים או מרוויחים. את החישוב הזה עושים על ידי התייעצות עם חברים או סטודנטים שכבר סיימו את הלימודים ובאמצעות מידע אובייקטיבי באינטרנט.

אוכל ושתייה אירועים בריאות ורפואה טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים וקריירה נופש ותיירות צרכנות ופנאי קוסמטיקה ואופנה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
בחינת היתרונות של משאבות חלב מקצועיות: תובנות מפתח
הורות היא מסע יוצא דופן מלא בהמון אפשרויות ואתגרים. בין שלל ההחלטות שעומדות בפני הורים טריים, לעיתים...
קרא עוד »
דצמ 11, 2023
איטום קירות מבנים – מידע בנושא
איטום קירות מבנים הוא שלב מכריע בהבטחת אורך חיים ובטיחות של בניין. כאשר קירות בניין אינם אטומים...
קרא עוד »
מאי 02, 2023
שטיחים
שטיחים הם אחד מסוגי האקססוריז הנדרשים כמעט בכל בית. יש להם כמה תפקידים, הם מוסיפים יופי רב בכל מקום...
קרא עוד »
אפר 13, 2020