שאלות נפוצות על רשלנות רפואית

רשלנות רפואית

אנשים רבים מכירים את המונח "רשלנות רפואית" ואף מודעים לעובדה שהנושא מקשר בין כשלים רפואיים לבין נזקי גוף, אך הרבה אנשים גם מחזיקים בסימני שאלה משמעותיים בתחום, סימני שאלה שלא פעם מונעים מהם להבין שביכולתם להגיש תביעה ולצאת מנצחים, וזאת כי לצד העובדה שהגוף הרפואי עשוי לפתור את התלונה באמצעות תירוץ כזה או אחר, הרי שידע וניסיון של עורך דין ייעודי עשויים להוציא את האמת לאור ולנתב את הפיצוי לחשבון הנכון. להלן מספר שאלות שחוזרות על עצמן:

מהי ההגדרה המשפטית?

רשלנות רפואית מוגדרת ככשל טיפולי שמוביל לנזק מהותי, אך רק אם ניתן להוכיח את הקשר שבין המעשה לנזק, ובנוסף רק אם המענה הרפואי סטה מרמת הזהירות הסבירה.

כיצד מתקדמים עם התביעה?

על התובע להשיג את מרב החומר הרפואי שמתעד את השתלשלות המקרה, חומר רפואי כגון הפניות, סיכומי בדיקה, מרשם רפואי, חוות דעת ועוד, כאשר טוב לדעת שהמוסד הרפואי מחויב להעביר את סך התיעוד, אם כי עבור העתק המידע הרפואי יש לשלם. כמו כן, עורך דין עשוי לסייע להשיג את מלוא החומר הרפואי, אך קודם צריך לחתום על "טופס ויתור סודיות".


מהו טווח הזמן שבו ניתן לפעול?

באופן כללי ניתן לפעול עד כשבע שנים מהיום שבו התגלתה העילה להגשת התביעה, אך גם יש מקרים יוצאים מהכלל, כאשר בכול הנוגע לילדים, אצלם שבעת השנים נספרות מגיל שמונה עשרה.

רשלנות רפואית

את מי תובעים?

ניתן לתבוע כל גוף רפואי שהיה מעורב (קרי רופא, אחות, מרדים, רוקח וכדומה), אך גם ניתן לתבוע את המוסד הרפואי (קופת החולים ובית החולים), כאשר בחלק מהמקרים אפשרי לתבוע במקביל מספר גופים.

מהם שלבי התהליך?

  1. מציאת עו"ד שמתמחה ברשלנות רפואית, כאשר ישנה עדיפות שהוא יתמחה בנישה הספציפית.
  2. איסוף החומר הרפואי.
  3. פנייה אל רופא מומחה, על מנת שזה יעניק חוות דעת מקצועית.
  4. הגשת תביעה.

כמה זמן אורך התהליך?

מי שמחליט להגיש תביעה, מראש צריך לדעת שהתהליך עשוי להניב סכום פיצוי משמעותי, אך בו זמנית יש להיות סבלניים – אין מדובר בהליך מהיר. מדוע? ראשית צריך להשיג חוות דעת רפואית אשר תומכת בכתב התביעה. שלב זה מוביל לחקירה נגדית ולחיבור כתב הגנה, שבין היתר כולל חוות דעת רפואית מטעם ההגנה.

כיצד מקבלים החלטה האם להגיש תביעה?

הרבה אנשים חושדים שהמקרה שלהם מתיישב עם ההגדרה "רשלנות רפואית", אך יחד עם זאת אינם יודעים להכריע ועל כן חוששים להתחיל בתהליך. אי לכך טוב לדעת שעורכי דין שמתמחים בתחום מציעים שיחת ייעוץ בלתי מחייבת. מכאן שניתן למצוא עו"ד מומלץ ופשוט להתייעץ עמו.

כמה משלמים לעו"ד?

טוב לדעת שלעו"ד בתחום רשלנות רפואית אין צורך לשלם מהכיס, ואף אין צורך לשלם אם התביעה אינה מנצחת, וזאת כי התשלום מושתת על אחוזים שנגזרים מסך הפיצוי. עובדה זו מובילה אנשים רבים לא להתייחס לפרמטר העלות, וזאת בעקבות ההבנה שלעיתים שווה להוציא יותר על מנת להרוויח הרבה יותר.

האם חייב לצאת למשפט?

רוב התביעות אינן מגיעות לדיון בבית המשפט, אלא נעזרות בפשרה שמתנהלת בין שני הצדדים. כמו כן, ניתן להגיש תלונה למשרד הבריאות, או לחלופין לממונה על קבילות הציבור מטעם קופ"ח. הליך מעין זה לא יוביל לפיצוי כספי, אך כן עשוי לעורר את המערכת ולמנוע הישנות של מקרים דומים, ולו כי יפתחו הליכים נגד אותו גוף שסרח מדרך הישר.

נותרו שאלות?

התחום אכן מורכב ועל כן עבור כל שאלה ניתן לפנות אל עו"ד ייעודי ולקבל תמונת מצב משקפת מציאות, לצד התייחסות מקצועית ופרטנית.

אוכל ושתייה אירועים בריאות ורפואה טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים וקריירה נופש ותיירות צרכנות ופנאי קוסמטיקה ואופנה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מהי מטרתו של טופס ETIAS?
החל משנת 2023 ניתן יהיה למלא טופס ETIAS, כדי לקבל וויזה אירופאית. אם בעבר לא היה צורך למלא הטופס הזה, כיום...
קרא עוד »
ינו 19, 2021
היתרונות של קייטרינג חלבי כשר
אם אתם מתכננים אירוע, פרטי או עסקי, אתם בוודאי יודעים שחשוב לדאוג לאוכל עבור האורחים שלכם. אוכל הוא...
קרא עוד »
פבר 20, 2017
שיקולים מרכזיים למבוגרים השוקלים טיפול אורתודונטי
טיפול אורתודונטי בבגרות הוא מגמה הולכת וגוברת, המשקפת מודעות רחבה יותר ליתרונות החורגים הרבה מעבר...
קרא עוד »
אפר 04, 2024