גיוס עובדים מהשטחים – כיצד זה מתאפשר?

גיוס עובדים מהשטחים

זה לא סוד שישנו מחסור רציני בכוח אדם בענף הבנייה. אין הרבה ישראלים אשר מעוניינים לעבוד בעבודה קשה ומסוכנת כמו באתר בנייה, ולכן הדרך הנפוצה למציאת פועלים בענף הבנייה היא גיוס עובדים מהשטחים. מאחר והמצב הכלכלי ברשות הפלסטינאית אינו מזהיר, ישנם שם לא מעט אנשים שמוכנים לעבוד בבנייה בישראל. עם זאת, עקב המצב הביטחוני המתוח בין ישראל לרשות הפלסטינאית לא כל אחד מורשה להיכנס ולעבוד בישראל, ועבור גיוס עובדים מהשטחים ישנו תהליך אותו הקבלן צריך לעבור בשביל לקבל אישור כדי להכניס את הפועלים לשטחי ישראל ולהעסיק אותם.

מהו התהליך הדרוש להעסקת עובדים מהשטחים?

התנאי הראשון עבור קבלן שרוצה לבצע גיוס עובדים מהשטחים הוא להיות רשום בפנקס הקבלנים. רק לאחר שקבלן נרשם אצל רשם הקבלנים הוא יכול להגיש את הבקשה לרשות האוכלוסין להכניס עובדים מהשטחים. רשות האוכלוסין בודקת את הבקשה ומאשרת לפי העניין מכסה מסוימת של פועלים אותם יהיה רשאי הקבלן להעסיק. השלב האחרון הוא הגשת בקשה על פועלים ספציפיים אותם הוא מעוניין להעסיק, כך שיתאפשר לבדוק האם לא נשקפת מהם סכנה ביטחונית. הקבלן חייב להצהיר כי הפועלים הולכים לעבוד רק עבורו ובמשרה מלאה, ואף לדווח כל חודש על היקף השעות וימי העבודה בהם כל פועל עבד.

האם עובדים מהשטחים זכאים לזכויות של עובדים ישראלים?

החוק בישראל קובע כי ברגע שעובד פלסטינאי נכנס לעבוד בישראל הוא זכאי לזכויות סוציאליות כמו עובד ישראלי כולל תוספת על שעות נוספות, ימי מחלה, ימי חופשה, דמי הבראה, קרן פנסיה ועוד. בנוסף, ישנם חוקים מיוחדים אשר נועדו להגן על הזכויות של עובדי ענף הבנייה, וגם עליהם חייב הקבלן לשמור גם כאשר מדובר על עובדים מהשטחים.

אולי יעניין אתכם גם: הוצאת רשיון 100ג

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שרה אברהם

שרה אברהם

שרה אברהם היא בלוגרית מקצועית בתחומי הצרכנות, פמאי, לייף סטייל ואופנה כבר מעל חמש שנים. לאחר לימודיה באוניברסיטת תל אביב לתואר בספרות, שרה החליטה לאמץ את האהבה לכתיבה ואופנה יחד עם חיבתה לשופינג לצורך כתיבת מאמרים מקצועיים בתחומים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *