איך מתמודדים מול צה"ל עם פוסט טראומה?

פוסט טראומה בצבא

חשיפה לאירועים פיזיולוגים ונפשיים במהלך הצבא הוא דבר שכיח במיוחד, בעיקר אצל לוחמים אולם גם אצל גורמים אחרים המשרתים במשרד הביטחון. פוסט טראומה היא מצב נפשי, באנגלית PTSD , הנחשבת להפרעה נפשית, פסיכולוגית ופיזיולוגית הנגמרת כתוצאה מחשיפה לאירועים טראומתיים ו/או אירועים בשנת נשקפה סכנת חיים ממשית לאותו אדם.

חיילים רבים, במיוחד בגיל צעיר, הנקראים לדגל ומתמודדים בקו האש או עם מוות של אדם קרוב ששירת איתם או אפילו כאלה שנמצאו בסכנת חיים ויצאו בשלום – עשויים לסבול מפוסט טראומה בצבא וגם לכל החיים.

כיצד פוסט טראומה יכולה להשפיע עלינו?

פוסט טראומה כפי שאמרנו היא הפרעה פסיכולוגית, נפשית ופיזיולוגית – כלומר היא משפיעה על המחשבות שלנו, הרגשות, ההתנהגות שלנו ועוד. היא יכולה להשפיע על אדם מסוים באופן משמעותי בכל תחומי החיים, החל מפגיעה תעסוקתית, פגיעה בין בני הזוג, פגיעה עם המשפחה, פגיעה חברתית ואפילו בתפקוד האישי. חרדות, עצבנות, התבודדות, סיוטים, פלאשבקים ומחשבות טורדניות ותופעות נוספות עשויות להצביע על פוסט טראומה. זו יכולה להיות בדרגות חומרה שונות ויכולה להשפיע על חיי החברה, החיים האישיים, הזוגיים וכמובן על היכולת של אותו אדם להתפרנס, לחיות בחברה מתוקנת ועוד. על כן הפגיעה בחיים עשויה להיות קשה במיוחד ולכן חשוב להיצמד אל עורך דין מנוסה ומקצועי ולהגיש בקשת תביעה למשרד הביטחון שיכיר בפוסט הטראומה של אותו אדם כנכות ויפה אותו בהתאם.

הליך ההכרה בפוסט טראומה על ידי משרד הביטחון

תביעה נגד משרד הביטחון עשויה להיות מפרכת, מורכבת ולערוך זמן רב, אפילו שנים, על כן חשוב להתחיל את התביעה מוקדם ככל האפשר מהשחרור הצבאי וכמובן תצטרכו להוכיח על ידי חוות דעת פסיכיאטריות והוכחות שהשתתפתם באירוע כזה או אחר – את המצב שלכם. ההליך עשוי להיות ארוך ומייגע ולכן חשוב שיהיה לצידכם עורך דין מוסמך ומקצועי שילווה אתכם בתהליך, יאפשר לכם לעבור את השיקום בשקט ולקבל את כל הפיצויים שאתם זכאים להם.

אוכל ושתייה אירועים בריאות ורפואה טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים וקריירה נופש ותיירות צרכנות ופנאי קוסמטיקה ואופנה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
דורבן בעקב
הרבה פעמים כשאנחנו מתמודדים עם כאבים מסוימים בגוף, אנחנו ממהרים לקחת כדורים, משככי כאבים או ממהרים...
קרא עוד »
יונ 18, 2017
נוזל לסיגריה אלקטרונית – What's your Flavor?
הסיגריות האלקטרוניות כובשות את העולם ונראה שהן הולכות להיות חלק אינטגרלי מהנוף האורבני החדש....
קרא עוד »
יול 02, 2017
טיפים לטיפול במשבר זהות
תובנות המעמידות את בסיס קיומנו בסימן שאלה, אמיתות שמתנפצות ואמונות שהכזיבו, רובן ככולן מבשרות על...
קרא עוד »
ינו 24, 2022